1993.09.01. Megalakul a Magyar Piacpárt

A Magyar Piacpárt az 1990-es évek egy rövid életű magyarországi politikai képződmény volt, amely a Magyar Demokrata Fórumon belüli konfliktusok nyomán jött létre.

A  Magyar Demokrata Fórumon belül kezdett formálódni. 

 Zacsek Gyula 1989-ben kitalálta az MDF-piacokat. Az ötlet az volt, hogy a termelők vigyék fel hetente az árujukat Pestre, és vérszopó kereskedők beiktatása nélkül közvetlen adják el a zsíros magyar föld terményeit a városlakóknak. A hősidőkben tele volt a város MDF-piacokkal, és néhány még a XXI. században is kitartott. (igaz mára már kínai ruhát is árulnak ott.)

 1991-ben alakította meg  a privatizációt kritizáló országgyűlési képviselők csoportját, a Monopoly csoport. Arra szövetkeztek, hogy a privatizáció visszásságaira hívják fel a figyelmet. A csoport 1993 késő tavaszára feloldhatatlan konfliktusba keveredett az MDF vezetésével. 1993-ban, a Csurka István körüli nagy hiszti idején, őt is kizárták a pártból.  Önkéntesen követte őket Szilasy György és Halász István.

Zacsek az első választáskor az MDF budapesti kampányfőnöke is volt, szervezői kvalitásait a népszerű piacaival addigra bizonyítottnak látták. Pártkarrierje azonban hiába volt ígéretes. Hamarosan az MDF belső ellenzékének lett egyik hangadója, azokkal tartott, akik szerint Antall és szövetségesei ellopták a rendszerváltást. 

 A négy függetlenné vált képviselő 1993. szeptember 1-jén megalapította a Magyar Piacpártot. Zacsek  nem lett MIÉP-es.

 Összesen négyen voltak tehát a parlamentben az MPP-sek, frakciót így nem alakíthattak,ezért a Független Kisgazdapárt szintén frakció nélkül maradt országgyűlési képviselőcsoportjával kezdett frakcióalapítási tárgyalásokat. Az FKgP-Piacpárt frakció megalapítását az Országgyűlés elnöke elutasította, így a Piacpárt elveszítette a parlamenti nyilvánosság által nyújtott előnyöket. A piacok népszerűségét igyekezték továbbra is meglovagolni, és magukról parlamenti pártként beszéltek. 

1994-ben az MDF-ből kihasadt Piacpárt elsősorban a jobboldali közvélemény megnyerésére törekedett. A  választáson azonban nagyot buktak, országos listájuk sem lett. Pedig "jobboldali radikális, nemzeti kapitalista" erőnek nevezték magukat, és az ősi MDF-es láng egyetlen hiteles őrzőiként mutatkoztak.

A párt a megalakulásától az 1994-es választásokig tartó szűk évben nem tudott ismertségben felzárkózni a nagy parlamenti pártokhoz. A pártszervezet gyengesége már a választási jelöltállítás közben megmutatkozott: egyéni képviselőjelöltet mindössze 6 választókerületben, megyei listát pedig csak Fejér megyében sikerült állítani.  

A szervezet 1994 tavaszán alig több mint 1000 szavazatot kapott és kiesett az Országgyűlésből.

 A Piacpárt feladatának a kisvállalkozók, őstermelők és gyenge érdekérvényesítő képességgel bíró, főként vidéki "kis egzisztenciák" védelmét tekintette. A Monopoly csoport tevékenységének folytatásaként éles kritikával illették a külföldi vállalkozásoknak kedvező privatizációs gyakorlatot.

A MIÉP-pel a radikális jobboldali szavazók voksaiért versengve a párt vezetőinek parlamenti hozzászólásaiban esetenként Izrael-ellenes, alapszabályában pedig a homoszexuálisokat diszkrimináló gondolatok jelentek meg.

 A súlyos választási kudarc után a Piacpárt sem az 1998-as, sem a 2002-es választásokon nem állított képviselőjelölteket, ezért az Ügyészség kezdeményezésére 2002 végén törölték a nyilvántartásból.

Zacsek a civil világban folytatta a politizálást. 

1997-ben a Metész (Mezőgazdasági Termelők Érdekvédelmi Szövetsége) tüntetést szervezett a Parlament elé, amit a rendőrség nem engedélyezett. Mégis kivonultak, és Zacsekot, mint az egyik szervezőt, fogdára vitték és 30 ezer forintra megbüntették.

 Feljelentette a BRFK-t, és ötmillió forint kártérítést követelt, mert állítása szerint a rendőrség a sajtóban őt állította be a megmozdulás szervezőjének, és egyszemélyi felelősének.

 Az újságokban és a televízióban ezután rossz képet festettek róla. Zacsek szerint a rendőrök miatt szűntek meg politikai, társadalmi, illetve gazdasági kapcsolatai. Megnyerte a pert, és egymillió forint kártérítést kapott. 

 Az övé volt az első ilyen típusú megnyert per a jobboldaliak közül. 

A Nemzeti Jogvédő Alapítvány neki adta a felügyelő bizottság elnöke kitüntető címet, 2007-ben.

Zacsek 2003-ban a Magyar Földvédő Mozgalom ügyvezető elnökeként igyekezett felhívni magára a figyelmet. Az EU-csatlakozást fúrta agrár oldalról, főleg a kvóták miatt.  "Vádolom" kezdetű nagyívű kiáltványára.

Vádolom (a magyar kormányt stb,) 

"önös egyéni nyereségvágyból, alantas politikai karrierféltésbõl, gyávaságból, bûnszövetkezetben elkövetett nemzetárulással, a magyar nemzet létének és biztonságának súlyos veszélyeztetésével, a nemzet létét meghatározó magyar föld külföldi kézre juttatásával, a nemzeti függetlenség, önrendelkezési jog feladásával, kultúránk tönkretételével, nemzeti közerkölcsünk szétzúzásával!"

2004-ben még tüntetett egyet a Jobbikkal a földművelésügyi minisztérium előtt, de azóta keveset hallat magáról. Zacsek Gyula 20 éve kezdte a piacokkal a harcot a hatalom ellen.

A Piacfejlesztési Alapítvány még megvan, ez szervezi a piacokat, és ezzel még mindig az MDF lángjának titkos őrzője. Az alapítvány angol neve ugyanis Market Developing Foundation, ami ugye az igazi MDF maga. 

 2018. januárban Dr. Zacsek Gyula volt országgyűlési képviselő, elsők között csatlakozott a Trianonról indított nemzeti konzultációhoz. Rendületlenül gyűjti az aláírásokat. Ezen felül mintegy 50 új aláírásgyűjtőt toborzott. 

Kapcsolatban áll a A Magyarok Világszövetségével és adományként 600 könyvet ajánlott fel a kárpátaljai Nagydobronyi Református Gimnázium javára, amit el is juttattak a Világszövetség tagjai.


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el