1917. 09. 04.Megszületett Maléter Pál Szovjetpárti terrorista (?)

1945-1947 - a kormány és a Magyar Köztársaság elnöke. 1953 óta - ezredes, a Védelmi Minisztérium segédmérnöki zászlóalj parancsnoka.  Nagy Imre kormányának védelmi minisztere (1956. november)

 1944 májusában szovjet hadifogságba esett. A fogolytáborban arra a meggyőződésre jutott, hogy fegyverrel kell harcolnia hazája német szövetségesei ellen. Ezért a szovjet csapatokat segítve terrorakciókban vett részt.

Maléter a II. Világháború idején átállt a szovjetekhez és terroristaként harcolt előző bajtársai ellen. 

1956

Okóber. 23,-24,-25.-én a Kilián laktanya a forradalom egyik fellegvára volt, Malétert ez kellemetlenül érintette és 25.-én harckocsikkal ment ki a laktanyába, hogy azt a felkelőktől visszafoglalja.

 Ettől kezdve egészen a forradalom győzelméig Maléter és az emberei csak a felkelőket lőtték vagy lövették.

A Kilián laktanya csak néhány könnyebb kézifegyverrel rendelkező katonái már az első napokban csatlakoztak a Corvin közi felkelőkhöz, mivel Maléter október 23-án nem jutott el a laktanyába, mert megrettent az utcákon elszabaduló, egyenruhás tisztek ellen irányuló indulatoktól. Így a város szívében álló laktanyába betörtek a fegyvert kereső civilek. A felkelés első napjai tulajdonképpen azzal teltek el a laktanyában, hogy Meléter vezetésével megpróbálták kiszorítani az épülettömbből a felkelőket s a hozzájuk csatlakozott sorkatonákat.

A forradalom napjaiban élénken tevékenykedő katonai elhárítás csapdát állított az ezredesnek. 

Mivel csak néhány héttel az események előtt változott meg a laktanya telefonszáma, a város különböző pontjairól befutó telefonhívások, amelyek vagy segítséget kértek, vagy támogatást ajánlottak fel a harcoló felkelőknek, a IX. kerületi kiegészítő parancsnokságra futottak be. Sok felkelőt, fegyverszállítmányt csaltak tőrbe, s juttattak az oroszok kezére így a Melétert és alakulatait gyanakodva figyelő tisztek, akik a Honvédelmi Minisztériumot is értesítették a Kiliánból érkező kompromittáló hírekről.

Maléter ellenőriztette a kormány részéről az október 25-én kihirdetett tűzszünetet Budapest utcáin, ezért folyamatosan tartotta a kapcsolatot a vezérkari főnökséggel és a felkelőkkel egyaránt. 

Maléter nem szegte meg esküjét, egézen október 28-ig, a Nagy Imre-kormány egyértelmű, forradalmi állásfoglalásáig teljesítete a felkelő csoportok felszámolására kiadott parancsokat.

28.-án a kormány rákényszerült a forradalom győzelmének elismerésére, és a szovjet csapatok elhagyták Budapestet. Kinevezték a honvédelmi miniszter első helyettesévé, november 2-án pedig átvette a honvédelmi tárca vezetését Nagy Imre kormányában.

 Ezzel egyidejűleg vezérőrnaggyá léptették elő. November 3-án este, a hivatalos küldöttség részeként, megérkezett a szovjet katonai bázisra Csepelre. Éjfélkor az elnök a KGB, Ivan Szerov, letartóztatta a magyar küldöttséget. November 4-én hajnalban a szovjet csapatok újra belépett Budapestbe és megdöntenék Nagy Imre kormányát.

 Maléter 1957 januárjának végéig volt a szovjetek fogságában. Akkortól a magyar belügyi szervek végezték kihallgatását.

Nagy Imre✡ és társai koncepciós perében 1958-ban Malétert a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés bűntette vádjával halálra ítélték. Nagy Imrével✡, Gimes Miklóssal✡ egy napon hajtották végre a halálos ítéletet.

 Szánalom neki mint minden ártatlanul kivégzett mártírnak, de hősi mítoszt ne fonjunk köré, mert akkor elorozzuk a forradalom dicsőségét azoktól akik a forradalmat győzelemre vitték.

 A kommunista önkényuralom ellen és a nemzet szabadságáért folytatott küzdelem vértanújává lett ősbolsevista Maléter Pált 1989-ben rehabilitálták, posztumusz vezérezredesi kinevezést kapott és ünnepélyes körülmények között temették újra.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el